A tartalomjegyzék a 499. oldalontalálható.
Az eredeti képek elérhetők innen: http://books.google.com/books?id=XPdiAAAAMAAJ.
Facebook oldalunk: http://www.facebook.com/PGHungarianTeam.
JÓKAI MÓR
ÖSSZES MŰVEI
NEMZETI KIADÁS
XLII. KÖTET
FEKETE GYÉMÁNTOK
BUDAPEST
RÉVAI TESTVÉREKKIADÁSA
1896
REGÉNY
IRTA
JÓKAI MÓR
PFEIFER FERDINÁNDTULAJDONA
BUDAPEST
RÉVAI TESTVÉREKKIADÁSA
1896
A Pentateuchnak igaza van a teremtés hatnapos voltára nézve.
Csak hogy a napokat isteni fövényórával mérte, a miben mindenlecsorgó fövényszem: egy év. Az egész nap azután százezer év.
A kezdet maga is oly emberi számoknak helyet nem állóvégtelenség, mint az örökkévalóság maga. A «mikor?» kérdése ott isoly kevélység-megalázó rejtély, melyre a tudósnak azt kell felelni:«nem tudok semmit!…»
Annyit már megtudtunk, hogy a lételünket megelőzött «tegnap»legalább százezer évnyi távolban van tőlünk. Csak a tegnap! Hát ahét első napja?
Hanem a tegnapot már ismerjük.
Van egy nagy könyvünk: a föld kérge. Annak valóságos lapjaivannak, mint a könyvnek a levelei, egyik a másikra fektetve; mindenlap tizezer, százezer (ki tudja, mennyi?) évet képvisel. A vakmerőemberi tudásszomj keresztülfúrta e lapokat, ásóval kalapácscsal,vésővel, fúróval. Minden lap tele van írva betükkel,tudósításokkal, miket egyik százezred év a másiknak hagyott hátra:örök-halott és örök-beszélő tanujelekkel. Az emberi szellemmegtanult azokból olvasni.
Megszámlálta a föld leveleinek a lapjait; kihallgatta a titkosbetük beszédét; tanult titkokat a sziklából, a hegyalkotó ázalagokparányaiból; lenézett a górcsővel a -2- földkebel alig láthatóállatmaradványaiba, mint a hogy behatolt távcsövével az égboltozatvégtelenjébe, s rájött a tudatra, hogy lefelé úgy, mint felfelénincsen «vég».
A legelső lapja e könyvnek, melyet ember felforgatott, a gránit-és porphyr-réteg. Azon alul már nem hatolhatott. Hogy azon alul mivan? arról csak a vulcánok beszélnek. Tűz… De milyen tűz? A réteg,mit a vulkán teremt, az már csak második lapja a könyvnek. Avulkáni tűz csak a bazaltot szülte; a gránit-alapot «plutóialkotásnak» nevezik. Pluto neve a mythosz magas értelmében: a földalatti Isten.
És a tüzön túl van a gőz. A mindent egyesítő gőz, melyben együttél a vas, a gránit, a gyémánt, a