A tartalomjegyzék a 160. oldalontalálható.
Ez a kis kötet a világháborúnak, a háború előzményeinek éskövetkezményeinek az ismertetése egy angol írónak, H. G. Wellsnek ameglátásában. Wells nevét nagyon jól ismeri a magyar olvasó.Először fantasztikus regényei szereztek neki Verne-szerűnépszerűséget, azután egyre jobban elmélyülő társadalmi regényeiterelték rá a közfigyelmet, majd pedig a szociális kérdésről írottteljesen egyéni felfogású könyvei emelték korunk legnagyobbgondolkodóinak a sorába.
A jelen kötet kiszakított, de önálló része egy nagyobb munkának,amely az egész emberiség történetét tárgyalja.1)Wells abból a szempontból indul ki, hogy az emberiség történetetulajdonképen az eszmék és gondolatok története. Ezeket az eszméketés gondolatokat nyomozza s keresi, hogy milyen hatásokat váltottakki az egyes nemzetek s az egyész emberi nem életjelenségeiben.
A háborús könyvek és röpiratok hosszú sorozata után, mely egyreduzzadó tömeg gyanánt tölti meg könyvespolcainkat éspapirkosarainkat, indokoltnak mutatkozott Wells nagy könyvéből épena világháborút tárgyaló fejezeteknek a lefordítása. A túlsóoldal felfogásának a megismerése -6- csak hasznos lehet, különösenha az, aki ezt a felfogást tolmácsolja, magasabb szempontból nézi alejátszódott eseményeket és a saját oldalával szemben sem hallgatjael a keserű igazságokat. Hogy viszont teljesen senki sem vonhatjaki magát a saját miliőjének a hatása alól, csak természetesneklehet tekinteni.
A háború felidézésében talán Wells nagyobb felelősségettulajdonít a központi hatalmaknak, mint amekkora őket ténylegterheli. Lehet, hogy ebben része van annak a perverzgyönyörűségnek, mellyel az új hatalmasok Németországban és aszétesett monarchiában az összeomlás után mindent közzétettek, amia régi rend embereinek felelősségét bizonyítja, míg a túlsó oldalonmég mindig csak a külügyi hivatalok által megfelelőösszeválogatásban közzétett d